ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ЧИТАЛИЩНАТА ДЕЙНОСТ В ОБЩИНА ДУЛОВО ПРЕЗ 2013г.

08.02.2013 14:58

 

Програмата за развитие на читалищната дейност в Община Дулово за 2013 година е разработена в изпълнение на чл. 26 а, ал. 1 и ал. 2 от Закона за народните читалища, на базата на постъпилите предложения от Председателите на читалищните настоятелства за дейността им през 2013г.

 

 

ОСНОВНА ЦЕЛ НА ПРОГРАМАТА

 

На територията на община Дулово развиват своята дейност 27 народни читалища. Съгласно Закона за народните читалища те са сдружения с нестопанска цел, вписани в регистъра на юродическите лица, както и в регистъра на народните читалища към Министерството на културата.Като традиционни самоуправляващи се български културно-просветни сдружения в населените места те изпълняват и държавни културно-просветни задачи.

Изготвянето на годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Дулово цели обединяване на усилията за по нататъшно развитие и укрепване на читалищата като важни обществени институции, реализиращи културната идентичност на общината, региона и страната и да се засили обществената роля на читалищата като традиционни културни, образователни и информационни центрове. Изпълнението на годишната програма има за цел съхраняването на културните ценности и създаване на нови.

Програмата за развитие цели да се промени визията и мисията на народните читалища. Като културно просветни организации, обединили в себе си традиции и съвременност, те са потенциал за въздействие в приоритетни сфери на обществено-икономическото развитие на общината, както и с възможност да откликнат на актуалните културно-просветни, информационно-консултантски и социални потребности на гражданското общество.

 

 

 

 

ОСНОВНИ ЗАДАЧИ

 

 

  1. Стимулиране на читалищните дейности за проучване, възстановяване, запазване и популяризиране на местните културни традиции и наследство.

 

  1. Разширяване на обхвата на дейността на читалищата в обществено значими сфери, като, социалната и информационно-консултантската.

 

 

  1. Продължаване на добрите традиции в културната дейност, в художествената

самодейност и включване на иновативни форми и дейности.

 

  1. Системно обновяване и обогатяване на библиотечните фондове с книги и други носители на информация с цел по пълноценно задоволяване на потребностите на ползвателите.

 

  1. Обновяване на материално-техническата база.

 

  1. Поддържане и привеждане в изряден вид на текущата документация, на протоколи от заседания на общото събрание и други задължителни документи в съответствие с ЗНЧ и ЗОБ, както и счетоводните документи.

 

  1. Подобряване работата на читалищата по разработването на проекти чрез донорски програми с цел осигуряване на допълнителни средства за тяхната дейност.

 

  1. Разработване и участие на проекти и програми, особено на тези обявени от МК.

 

  1. Търсене на сътрудничество и партньорство с обществени организации, НПО, местните власти, училища, пенсионерски клубове за осъществяване на дейността си.

 

  1. Разширяване спектъра на предлаганите информационните услуги в 10 –те читалищни библиотеки одобрени по Програмата „Глобални библиотеки – България”

 

  1. Изготвяне на уеб сайт на читалищата с цел популяризиране на тяхната дейност и предлаганите библиотечни услуги.

 

  1. Повишаване квалификацията на читалищните служители, чрез участието им в семинари и обучителни програми.

 

 

 

МЕРКИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ И ЗАДАЧИТЕ ПО ДЕЙНОСТИ

 

  1. БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ

 

До настоящия момент към 27-те народни читалища са създадени и функционират 27 обществени библиотеки. В 10 от тях са изградени информационни центрове. Библиотечния фонд с който разполагат е близо 210 000 тома библиотечни единици, като книги, периодика, графика и други носители на информация. Средно статическите  библиотечни показатели, като посещения са около 6320, а читатели близо 2900. В десет читалищни библиотеки работят щатни библиотекари, а в останалите 17 читалищните секретари съвместяват и библиотечната дейност. Функциите, задачите, начина им на създаване и принципи на действие са регламентирани както от ЗНЧ, така и от ЗОБ.

 

Основната, стратегическа цел на читалищните библиотеки през 2013 ще бъде насочена към по-пълно, качествено задоволяване на информационните,  развлекателните и образователните нужди на  гражданите от общината.

  Изработване на нова мисия на читалищните библиотеки, ориентирана към променените интереси на ползвателите на библиотечни услуги. Мисия разбираема и убедителна, която да накара общността, читателите да припознаят библиотеката като привлекателно място с неограничен и свободен достъп до съвременните източници на информация и услуги, адекватни на нуждите на обществото.

  Основни мерки и приоритети в развитието на читалищните библиотеки през 2013г. са:

1. Редовно и ритмично комплектуване на библиотечните фондове с цел по пълноценно задоволяване на читателските потребности.

2. Заделяне на определен процент от общата субсидията на читалището за нови книги – 10% за читалищни библиотеки, които имат фондове над 10 000 тома и за одобрените целеви библиотеки по Програма „Глобални библиотеки – България”.

3. Прочистване на библиотечните фондовете от остарели по съдържание и физически изхабени  книги, съгласно Наредбата за опазване на библиотечните фондове.

4. С цел опазване на библиотечните фондове да се активизира работата по издирването и прибирането на невърнатата литература.

5. Доразвиване на информационната функция на читалищните библиотеки чрез предлагане на нови форми на работа.

6. Закупуване на библиотечен софтуер за обработка, регистрация  на библиотечните материали в библиотеките в с.Чернолик, с. Окорш и Черник.

5. Редовно водене и поддържана на библиотечната документация съгласно изискванията на ЗОБ, както и изготвяне и представяне на годишни статистически отчети за библиотечната дейност.

 

 

 

II.  ХУДОЖЕСТВЕНА САМОДЕЙНОСТ

 

На територията на община Дулово към читалищата функционират около 50 самодейни състави и групи за автентичен български и турски фолклор, танцови формации, вокални групи, театрален състав. Всички те налагат своето активно присъствие и дават приноса си за разгръщане на широк спектър от разнообразни културни инициативи в общината. Признание за това са високите постижения и многото прeстижни награди и отличия на общински, областни и национални и международни прегледи и фестивали. Участие на читалищни самодейни групи в международни фестивали – Турция, Румъния и Кипър. Регионалния събор на третата възраст “Върбино пее” . Традиционни за нашата община са прегледите на българската и турската художествена самодейност, конкурсът за народно пеене „Дуловски славеи”, Майските културни празници, литературният конкурс за поезия “Стефан Калев” и празниците на етносите.

Основни мерки и приоритети в развитието на художествената самодейност са:

1. Приоритетна дейност на читалищата от Дуловска община е запазване на традициите и фолклора на местната общност чрез издирване, възстановяване и представянето им на общински прегледи на художествената самодейност, събори и фестивали.

2. Запазване и обогатяване на съществуващите форми за художествена самодейност към читалищата:

-  чрез  привличане на млади хора във формите на художествената самодейност;

- прецизиране работата на художествените ръководители и самодейните колективи за качествен и конкурентен културен продукт.

3. Разкриване на нови групи, школи, клубове и кръжочни форми за разнообразяване на местната читалищната дейност.

4.  Обогатяване и обновяване на сценичните реквизити, носии и озвучителната техника,   чрез кандидатстване за допълваща субсидия, отпускана ежегодно от МК.

 

III. КУЛТУРНО - ИНФОРМАЦИОННА ДЕЙНОСТ

 

Основни мерки относно работата на читалищата във връзка със общинската културна програма са:

Това е дейността, която до голяма степен зависи от обществената подкрепа и организационните качества на членовете на читалищните ръководства и щатния персонал.

За осъществяване на тази дейност основните насоки в работата на читалищата са:

 

 

1.Целенасочена и съвместна работа на читалищата с направление „Култура и МД” , местната власт, общинските клубове, сдружения и училища за реализиране на инициативите , мероприятията от Културния празничен календар на общината и приложените годишни планове на читалищата за дейността им през 2013г.

 

2. Развитие и обогатяване на културния живот, социалната и образователната дейност чрез разнообразни и нови форми на приобщаване на местното население към ценностите и постиженията на науката, изкуството и културата.

 

3. Оптимизиране на информационните източници и ресурси в посока на съвременните потребности на общността, която читалищата обслужват.

 

 

 

 

 

IV. МАТЕРИАЛНО - ТЕХНИЧЕСКА БАЗА

Обновяване и поддържане на материално-техническата база и сградния фонд на читалищата чрез използване на възможности за допълнителни финансови средства по Програми и проекти особено на тези обявени от МК.

 

1.Необходимост от належащи ремонтни дейности по покривните конструкции на читалищните сгради в селата Межден, Окорш, ел. инсталация с. Чернолик, ел. инсталация и ВИК в с. Прохлада.

3.Технологично оборудване с компютри на читалищата, които останаха извън програмата “Глобални библиотеки-България” - с. Скала, Прохлада, Върбино и Таслаково. Осигуряване на интернет.

 

V. ФИНАНСИРАНЕ И ОТЧЕТНОСТ

 

Читалищата набират средства от членски внос, културно-просветна дейност,субсидии от държавния и общинския бюджет, наеми, дарения и други приходи.

Основни мерки за подобряване на финансовото състояние и счетоводната отчетност на читалищата:

 

1.Осъществяване на контакти за набиране на допълнителни средства от дарения и спонсорство , за по-активно участие на самодейните състави и индивидуални изпълнители в местни и национални програми, конкурси и фестивали.

 

2.Увеличаване броя на членовете на читалището;

 

3. Използване на възможностите на проекти и програми.

 

4. Наем от движимо и недвижимо имущество.

 

5.Дофинансиране от общината на мероприятия и инициативи, залегнати в общинския културен календар и плановете на читалищата, съгласно чл. 22, ал.2, чл.23, ал. 2 от ЗНЧ.

 

Финансово счетоводната отчетност да бъде съобразена със законовите норми. Да се водят грижливо и редовно приходно разходните документи. В срок до 31 януари на годината читалищните настоятелства да изготвят финансов отчет за предходната година и го приемат на отчетно събрание.

 

 

 

 

 

Дофинансиране на инициативите и мероприятията по плановете на читалищата / Програма за развитие на читалищната дейност за 2013г. /, съгласно чл. 22, ал.2, чл.23, ал. 2 от ЗНЧ.

 

 

 

Изготвил:

 

Ем. Кралева:

Гл. спец. „Култура и МД”

 

Б. Шевкед:

Гл. спец. „Култура”