ПОКАНА Относно: Консултации за съставите на СИК/ПСИК за избиратели, поставени под задължителна карантина и такива на лечение в Ковид-отделението на МБАЛ-Дулово.

23.03.2021 17:15

УВЕДОМЛЕНИЕ - ПОКАНА

 

На основание  чл. 90,91,92,95,96, чл.3 и &1, т.10 от ДР на ИК, Решение № 2159-нс/02.03.2021 г., Решение № 2206-НС/11.03.2021 г., доп. с Решение № 2225-НС/16.03.2021 г. и във връзка с Решение № 2062-НС/16.02.2021 г., кметът на община Дулово отправя към парламентарно представените партии и коалиции в 44-тото Народно събрание и към ръководствата на партиите и коалициите, които имат избрани с техни кандидатски листи членове на Европейския парламент, ПОКАНА за участие в консултации за сформиране на:

  1. СИК за КОВИД-отделението на МБАЛ - Дулово, съгласно Решение № 2206-НС/11.03.2021 год. на ЦИК, 7-членна + резерви;
  2. ПСИК за избиратели, поставени под задължителна карантина и заявили желание да гласуват, съгласно Решение № 2159-НС/02.03.2021 год. на ЦИК, общ брой не по-малко от 3 члена + резерви.

Консултациите ще се проведат на 27.03.2021 г. (събота), от 14.00 ч., в зала № 2, I-ви ет.       

  на административната сграда на Общината.

            Представителите на политическите партии и коалиции следва да представят всички необходими документи, изброени изчерпателно в Решение № 2062-НС/16.02.2021 год. на ЦИК, а именно:

1. Писмено предложение за съставите  на  СИК/ПСИК, което съдържа:

- наименованието на партията или коалицията, която прави предложението;

- имената и ЕГН на предложените лица;

- длъжността в комисията, за която се предлагат;

- образование, специалност;

- телефон за връзка с предложеното за член на СИК/ПСИК лице.

2. Заверено от партията копие от удостоверение за актуално правно състояние на партията, издадено не по-рано от 14.01.2021 г., или копие от решението за образуване на коалицията за участие в изборите за 44-то Народно събрание. С тях се удостоверяват имената на лицата, представляващи партията или коалицията;

3. Пълномощно от лицата, представляващи съответната партия или коалиция в случаите, когато в консултациите участват упълномощени лица (оригинал или заверено копие);

4. Писмено предложение за резервни членове на СИК/ПСИК, което да съдържа данните в т. 1.

            Съгласно изискванията на т.18 от Решение № 2159/02.03.2021 г.  и т.13 от Решение № 2206-НС/11.03.2021 г. на ЦИК, ще се вземат предвид постъпилите в периода 24.03.-31.03.2021 г. заявления за гласуване от избиратели, поставени под задължителна карантина или задължителна изолация, както и информацията, подадена от МБАЛ-Дулово за избирателите в Ковид-отделението за образуване на съответния брой СИК/ПСИК.

 

Дата: 23.04.2021 год.

 

Приложения: Решение № 2159-НС/02.03.2021 г. с Приложение  № 1   и   Решение № 2206 - НС/11.03.2021 г., доп. с Решение № 2225-НС/16.03.2021  г. на ЦИК.

Централна Избирателна Комисия


РЕШЕНИЕ
№ 2159-НС
София, 2 март 2021 г.

ОТНОСНО: реда за образуване на секции за гласуване на избиратели, поставени под задължителна карантина или задължителна изолация съгласно Закона за здравето, с подвижна избирателна кутия в изборите за народни представители на 4 април 2021 г.

На основание чл. 57, ал. 1, т. 1 и 2, чл. 8, ал. 3, чл. 37, чл. 89, ал. 2, чл. 90 от Изборния кодекс във връзка с чл. 28, ал. 2-5 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с Решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. и за преодоляване на последиците, във връзка с т. 3 от Решение № 2117-НС от 22 февруари 2021 г.,  Централната избирателна комисия

Р Е Ш И :

I. Право на гласуване с подвижна избирателна кутия

1. Право да гласуват с подвижна избирателна кутия в изборите за народни представители имат избирателите с постоянен, съответно настоящ адрес (в случаите, когато са подали заявление и са били вписани в избирателния списък по настоящ адрес) на територията на населено място, за което е образувана секция по т. 2, които към 4 април 2021 г. са поставени под задължителна карантина или задължителна изолация съгласно Закона за здравето.

2. Това решение определя реда за образуване само на секции за гласуване с подвижна избирателна кутия на избиратели, поставени под задължителна карантина или изолация съгласно Закона за здравето.

3. Избирателите, поставени под задължителна карантина или изолация съгласно Закона за здравето, заявили желание да гласуват с подвижна избирателна кутия, гласуват в отделни секции за гласуване с подвижна избирателна кутия, от тези, предназначени за избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборно помещение.

Не се допуска избиратели, поставени под задължителна карантина или изолация, които отговарят на изискванията за гласуване с подвижна избирателна кутия, да гласуват в секция за гласуване с подвижна избирателна кутия, предназначена за избиратели с трайни увреждания.

Ако един избирател отговаря едновременно на изискванията за гласуване с подвижна избирателна кутия в секция за гласуване на избиратели с трайни увреждания и в секция за гласуване на избиратели, поставени под задължителна карантина или изолация, той гласува във втория вид секция.

IІ. Ред за образуване на секция за гласуване с подвижна избирателна кутия

4. Секциите за гласуване с подвижна избирателна кутия по т. 2 се образуват на територията на всяко населено място, ако до 31 март 2021 г. (3 дни преди изборния ден) има подадени не по-малко от 10 заявления (Приложение № 1 към настоящото решение) от избиратели, поставени под задължителна карантина или изолация и постоянният им съответно настоящ адрес (в случаите, когато са подали заявление и са били вписани в избирателния списък по настоящия им адрес) е на територията на съответното населено място.

5. Заявлението за вписване в списъка за гласуване с подвижна избирателна кутия (Приложение № 1) се подава до кмета на общината/района/кметството/кметския наместник – орган по чл. 23, ал. 1 ИК, в периода от 24.03.2021 г. (10 дни преди изборния ден) до 31 март 2021 г. (3 дни преди изборния ден) включително.

Заявлението (Приложение № 1) се подава по един от следните начини:

- саморъчно подписано от избирателя и подадено при органа по чл. 23, ал. 1 ИК от пълномощник с пълномощно в свободен текст, лично, по пощата или по факс;

- подписано и подадено от пълномощник с пълномощно в свободен текст, лично, по пощата или по факс;

- заявление, подадено на електронната поща на органа по чл. 23, ал. 1 ИК без да се изисква квалифициран електронен подпис;

- електронно заявление, подадено чрез електронна платформа на органа по чл. 23, ал. 1 ИК, ако има такава, без да се изисква квалифициран електронен подпис.

Към заявлението за гласуване в секция по т. 2 не се прилагат документи, освен пълномощни по предходното изречение.

6. Преценката дали избирателят отговаря на условията да гласува с подвижна избирателна кутия в секция по т. 2 се извършва от органа по чл. 23, ал. 1 ИК въз основа на проверка в съответната регионална здравна инспекция или Националната информационна система за борба с COVID-19. Проверката се удостоверява чрез писмени справки, изготвени от РЗИ или чрез Националната информационна система, които се прилагат към заявлението.

Органът по чл. 23, ал. 1 ИК уведомява заявителя за включването му в избирателния списък за гласуване чрез подвижна избирателна кутия по телефон или чрез електронната поща, посочени в заявлението му.

7. Когато до 31 март 2021 г. за секция по т. 2 са подадени не по-малко от 10 заявления (Приложение № 1) от лица, които отговарят на изискванията на ИК за гласуване с подвижна избирателна кутия, кметът на общината в същия срок уведомява РИК за броя на подадените заявления.

Районната избирателна комисия със свое решение определя броя на секциите по т. 2 за гласуване с подвижна избирателна кутия.

8. Кметът на общината със заповед, издадена не по късно от 1 април 2021 г., образува секции за гласуване с подвижна избирателна кутия по т. 2, утвърждава номерата им и определя обхвата им.

Заповедта се оповестява публично – на видно място в сградата на общината, и се публикува на интернет страницата на общината.

9. Когато на територията на една община има няколко населени места, отделни секции по т. 2 за гласуване с подвижна избирателна кутия се образуват за всяко населено място, ако има подадени не по-малко от 10 заявления за гласуване в секция по т. 2 от избиратели с постоянен адрес на територията на това населено място, съответно с настоящ адрес (в случаите, когато избирателите са били включени в избирателен списък по настоящия им адрес).

10. Когато на територията на общината има повече от едно населено място и са подадени не по-малко от 10 заявления за  секция по т. 2, но недостатъчно за образуване на секция за всяко едно от населените места, се образува секция по т. 2 за територията на общината.

ІІІ. Ред за образуване на секция с подвижна избирателна кутия в градовете с районно деление

11. На територията на градовете с районно деление секциите за гласуване с подвижна избирателна кутия по т.  2 се образуват със заповед на кмета на общината или определен с негова заповед заместник-кмет на общината, съответно кмет на район за административен район. Те могат да обхващат територията на повече от един административен район в рамките на многомандатния изборен район.

12. На територията на всеки административен район се образуват секции по т. 2 за гласуване с подвижна избирателна кутия.

13. Когато броят на заявленията за гласуване с подвижна избирателна кутия по т. 2 от избиратели с адресна регистрация на територията на един и същи административен район е не по-малко от 10, се образуват избирателни секции  за обслужване на избирателите от този административен район.

14. Когато на територията на отделно населено място в рамките на административния район са подадени не по-малко от 10 заявления за гласуване с подвижна избирателна кутия по т. 2, се образуват секции за гласуване с подвижна избирателна кутия за това населено място.

ІV. Териториален обхват на секция с подвижна избирателна кутия

15. Една секция за гласуване с подвижна избирателна кутия по т. 2 може да обхваща територията на едно или повече от едно населено място в рамките на общината.

16. Секциите по т. 2 имат отделен и самостоятелен обхват от секциите по т. 2 на Решение № 2117-НС от 22.02.2021 г. на ЦИК. Няма пречка обхватите на двата вида секции за гласуване с подвижна избирателна кутия да съвпадат, както и в едно населено място да е образувана секция по т. 2 на Решение № 2117-НС от 22.02.2021 г. на ЦИК, но да не е образувана секция по настоящото решение, и обратното.

V. Назначаване състав на ПСИК

17. Броят на членовете на ПСИК за секции по т. 2 е не по-малък от трима членове.

18. Когато консултации за ПСИК по т. 2 не са проведени едновременно с консултациите за назначаването на СИК, като се съобрази броят на постъпилите заявления, същите се провеждат при кмета на общината по реда за провеждане на консултации за назначаване на секционни избирателни комисии не по-късно от 27 март 2021 г. (7 дни преди изборния ден).

19. Предложението на кмета за състав на ПСИК по т. 2, която ще обслужва подвижната избирателна кутия, се прави до РИК не по-късно от 29 март 2021 г. (5 дни преди изборния ден).

20. Районната избирателна комисия назначава ПСИК по т. 2, която ще обслужва подвижната избирателна кутия, не по-късно от 1 април 2021 г. (2 дни преди изборния ден).

21. Назначаването се извършва въз основа на предложенията на кмета и на партиите и коалициите при спазване изискванията на чл. 92, ал. 3 ИК.

VІ. Избирателен списък за гласуване в ПСИК

22. Избирателен списък за гласуване в секция по т. 2 се съставя не по-късно от 1 април 2021 г. от кмета на общината/района/кметството/ кметския наместник, когато не по-късно 31 март 2021 г. (3 дни преди изборния ден) са подадени не по-малко от 10 заявления за гласуване с подвижна избирателна кутия (Приложение № 1), при съответно приложение на избирателен списък за гласуване с подвижна избирателна кутия за произвеждане на избори за народни представители на 4 април 2021 г. (Приложение № 2-НС от изборните книжа).

23. Избирател, който е включен в избирателен списък по настоящия си адрес и има право да гласува в секция по т. 2, се вписва в избирателния списък за гласуване с подвижна избирателна кутия в населеното място по настоящия си адрес, ако в срока до 31 март 2021 г. подаде заявление (Приложение № 1).

24. В избирателния списък се включват имената и други индивидуализиращи белези на избирателите, които са подали заявления за гласуване в секция по т. 2 с подвижна избирателна кутия (Приложение №1) не по-късно от 31 март 2021 г. (3 дни преди изборния ден ).

25. След вписване в списъка за гласуване в секция по т. 2 с подвижна избирателна кутия кметът на общината/района служебно предприема действия за заличаване на избирателите по чл. 37, ал. 1 ИК от списъците по постоянния им, съответно настоящ адрес.

26. Дописвания в избирателния списък за гласуване в секция по т. 2 с подвижна избирателна кутия не се допускат след 1 април 2021 г. (2 дни преди изборния ден), в т.ч. в изборния ден.

VІІ. Техническа обезпеченост на членовете на ПСИК в секциите по т. 2

27. На членовете на ПСИК за секция по т. 2 се осигуряват: защитен костюм за еднократна употреба, ръкавици, защитен шлем с хирургическа маска или защитна маста тип FFP2/FFP3. Тези пособия се осигуряват за сметка на държавния бюджет и се предоставят на членовете на ПСИК от общинските администрации.

28. На членовете на ПСИК за секция по т. 2 се предоставя възможност да бъдат ваксинирани с две ваксини срещу COVID-19. Ваксинирането е доброволно и се извършва въз основа на списък, предоставен от кметовете на общини/райони на съответната регионална здравна инспекция.

Копие от настоящото решение да се изпрати на кметовете на общини и райони.

 

 

Председател: Александър Андреев

Приложение № 1

към Решение № 2159-НС

от 2 март 2021 г.

 

ДО

КМЕТА НА ОБЩИНА/РАЙОН/КМЕТСТВО

ИЛИ КМЕТСКИЯ НАМЕСТНИК

………………………………………………

ОБЛАСТ ………………………………….

 

ЗАЯВЛЕНИЕ

за гласуване с подвижна избирателна кутия в

изборите за народни представители на 4 април 2021 г. в секция за гласуване на избиратели, поставени под задължителна карантина или изолация, съгласно Закона за здравето

(по чл. 37, ал. 1 и 2 от Изборния кодекс и чл. 28, ал. 3 от Закона за мерките и

действията по време на извънредното положение, обявено с решение на

Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците)

 

………………………..……....………….......................................................................,

(собствено, бащино и фамилно име)

ЕГН …..................., документ за самоличност вид .................. № …………., издаден на ................ от …………..

постоянен адрес: гр./с. ........................, община ....................., район ......................, област ......................, ж.к./ул. ................................., бл. № ......., вх. ..., ет. ....., ап....,

настоящ адрес: гр./с. ........................, община ....................., адм. район ................., област ........................, ж.к./ул. .............................., бл. № ......., вх. ....., ет. ....., ап....

(данни за настоящия адрес се попълват само когато избирателят предварително е подал заявление за вписване в избирателния списък по настоящ адрес)

телефон …………………., e-mail ……………………….. (с оглед уведомяване на избирателя за включването му в избирателен списък за гласуване с подвижна избирателна кутия)

Желая да упражня правото си на глас в изборите за народни представители на 4 април 2021 г. с подвижна избирателна кутия.

Съгласен/а съм личните ми данни да бъдат обработвани във връзка с изборите за народни представители на 4 април 2021 г.

 

Дата: ….………2021 г.

Подпис:

 

Заявлението се подава не по-късно от 3 дни преди изборния ден – 31.03.2021 г., от избиратели, поставени под задължителна карантина или задължителна изолация съгласно Закона за здравето.

Заявлението трябва да е саморъчно подписано и може да бъде подадено от упълномощено лице или изпратено по пощата, факс или електронно заявление със същото съдържание през интернет страницата на органите по чл. 23, ал. 1 ИК по постоянния адрес или по настоящия адрес, когато е направено искане по чл. 36 ИК и лицето е вписано в избирателния списък по настоящия му адрес.

В заявлението се посочват имената на избирателя, ЕГН (личен номер), постоянният адрес или настоящият адрес, когато е направено искане по чл. 36 ИК.

Към заявлението не се прилагат документи, освен пълномощно в свободен текст в случаите, в които се подава чрез пълномощник.

На територията на всяка община (район – в градовете с районно деление) се назначава най-малко една подвижна СИК при наличие на не по-малко от 10 избиратели, поставени под задължителна карантина и задължителна изолация съгласно Закона за здравето, и заявили желание да гласуват с подвижна избирателна кутия.

 

 

 

Централна Избирателна Комисия


РЕШЕНИЕ
№ 2206-НС
София, 11 март 2021 г.

ОТНОСНО: определяне условията и реда за образуване на избирателни секции в лечебни заведения включително в COVID отделения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и на плавателни съдове под българско знаме, и изготвяне на избирателни списъци

На основание  чл. 57, ал. 1, т. 1 и 2, чл. 8, ал. 2, чл. 9, ал. 6 и 8, чл. 28, 29, чл. 30 и чл. 44, ал. 2 от Изборния кодекс Централната избирателна комисия

 

Р Е Ш И:

 

І. Условия и ред за образуване на избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги и на плавателни съдове под българско знаме и изготвяне на избирателни списъци.

1. В лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и в местата за лишаване от свобода и за задържане и на плавателни съдове под българско знаме, съответният ръководител или капитанът на плавателния съд образува избирателна секция при наличието на не по-малко от 10 избиратели, настанени в тези заведения и съставя и подписва избирателен списък, съответно Приложение № 3-НС, Приложение № 4-НС и Приложение № 5-НС от изборните книжа.

2. Ръководителите на заведенията, домовете и специализираните институции, както и на местата за лишаване от свобода и за задържане, в срок от 48 часа преди изборния ден – до 17.00 часа на 1 април  2021 г., незабавно уведомяват писмено за образуването на секция кмета на общината, на чиято територия се намира заведението или домът.

3. Избирателните списъци за гласуване в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и в местата за лишаване от свобода и за задържане и на плавателните съдове под българско знаме, се съставят и подписват от ръководителите на тези заведения съответно от капитаните на плавателните съдове.

Избирателните списъци за гласуване в местата за лишаване от свобода и за задържане се съставят и подписват от съответния ръководител като самоличността на задържаните, спрямо които няма влязла в сила присъда се установява от личните им дела по предвидения ред в чл. 54, ал. 1 на Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Не по-късно от 17.00 ч. на 1 април  2021 г. ръководителите на заведенията и домовете чрез кмета на общината по местонахождение на заведението или дома уведомяват органите по чл. 23, ал. 1 от ИК за включените в списъка избиратели с оглед на заличаването им от избирателните списъци по постоянния им адрес преди предаване на тези списъци на секционните избирателни комисии. Уведомяването се извършва чрез изпращане на копие от изготвения избирателен списък, по телефон, факс или електронна поща.

Не по-късно от 17.00 ч. на 1 април 2021 г. капитанът на плавателния съд уведомява органите по чл. 23, ал. 1 за включените в списъка избиратели с оглед на заличаването им от избирателните списъци по постоянния им адрес преди предаване на тези списъци на секционните избирателни комисии.  Уведомяването се извършва чрез изпращане на копие от  от изготвения избирателен списък, по телефон, факс или електронна поща.

4. Заличаването се извършва чрез зачертаване на името и адреса на избирателя с хоризонтална черта, така че да се четат данните, като в графа „Забележки“ се вписва „включен в списък по чл. 28/29/30 ИК“.

5. В срока по т. 2 и т. 3 ръководителите на заведенията, домовете и специализираните институции и капитаните на плавателен съд под българско знаме уведомяват съответната РИК за съставения избирателен списък и необходимостта от образуване на избирателна секция.

6. Кметът на общината образува избирателната секция с нарочна заповед и утвърждава номера й.

След провеждане на консултации по реда на Решение №  2062 -НС от 16 февруари 2021 г. на ЦИК кметът предлага на районната избирателна комисия състави на тези секционни избирателни комисии.

7. Районната избирателна комисия назначава състави на секционните избирателни комисии при спазване на изискванията на Решение № 2062-НС от 16 февруари 2021 г. на ЦИК.

8. Избирателните списъци по т.5 се предават от ръководителя на съответното заведение съответно капитана на плавателния съд и представители на РИК и общинската администрация на съответната секционна избирателна комисия с протокол  (приложение №75-НС съответно приложение №80 – НС от изборните книжа).

9. Ръководителите на местата по т. 1 и капитаните на плавателни съдове издават удостоверение – Приложение № 16-НС от изборните книжа – на избирателите, които са били включени в избирателните списъци на тези места и са ги напуснали преди изборния ден.

10. В изборния ден в избирателните списъци на секциите по т. 1 СИК вписват избирателите, които са приети в лечебното заведение, дома или друга специализирана институция, лицата, които са задържани в място на лишаване от свобода или за задържане, или постъпилите на плавателен съд под българско знаме, след изготвяне на избирателния списък в допълнителната страница (под чертата). Вписването се извършва след представяне от избирателите на документ за самоличност и декларация, че не са гласували и няма да гласуват на друго място (Приложение № 17-НС от изборните книжа).

11. В изборния ден в избирателните списъци на секциите по т. 1 в допълнителната страница (под чертата) се дописват и служебно заетите лица от персонала на тези места след представяне на документ за самоличност и декларация, че не са гласували и няма да гласуват на друго място (Приложение № 17-НС от изборните книжа).

12. Декларациите по т. 10 и т. 11 съгласно Приложение № 17-НС се прилагат към избирателния списък и стават неразделна част от него.

 

ІІ. Условия и ред за образуване на избирателни секции в COVID отделения на лечебни заведения и изготвяне на избирателни списъци.

13. В COVID отделенията на лечебните заведения ръководителят на съответното лечебно заведение образува самостоятелна избирателна секция при наличие на не по-малко от 10 избиратели с установена COVID 19 инфекция, която се намира в помещение на отделението, определено от ръководителя на заведението.  Секцията по изречение първо е отделна от секцията по т. 1, предложение първо.

Не се допуска избиратели с установена COVID 19 инфекция да гласуват в секцията по т. 1, предложение първо, както и избиратели, настанени в други отделения на лечебното заведение да гласуват в секцията, образувана в COVID отделението.

Изречение първо на тази точка се прилага независимо дали секцията по т. 1 предложение първо се намира в същата или в различна сграда, от сградата в която се намира COVID отделението на съответното лечебно заведение.

При определяне на броя на избирателите по т. 1, предложение първо не се включва броя на избирателите в COVID отделението на съответното лечебно заведение.

14. При образуване на секции по т. 13 и съставяне на избирателните им списъци се прилагат правилата на раздел І.

15. На членовете на секционна избирателна комисия, която обслужва секция по т. 13 се осигуряват: защитен костюм за еднократна употреба, ръкавици, защитен шлем с хирургическа маска или защитна маска тип FFP2/FFP3. Тези пособия се осигуряват за сметка на държавния бюджет и се предоставят на членовете на СИК от общинската администрация.

16. На членовете на секционна избирателна комисия, която обслужва секция по т. 13 се  предоставя възможност да бъдат ваксинирани с две ваксини срещу COVID 19. Ваксинирането е доброволно и се извършва въз основа на списък, предоставен от кметовете на общини/райони на съответната регионална здравна инспекция.

Копие от настоящото решение да се изпрати на кметовете на общини и райони, а чрез тях и на съответните ръководители на лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и в местата за лишаване от свобода и за задържане, които се намират на територията на съответната община/район.                                                     

 

 

Председател: Александър Андреев