РАЙОННА СЛУЖБА “ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО” –гр.ДУЛОВО

02.11.2016 17:25

УВАЖАЕМИ ЖИТЕЛИ НА ОБЩИНА ДУЛОВО,

Настъпи есенно – зимния отоплителен сезон и както винаги в началото е необходимо да се ангажира общественото внимание за недопускане на пожари причинени от отоплителни и нагревателни уреди.

По данни на Главна дирекция „ Пожарна безопасност и защита на населението“, през есенно – зимния сезон 2015/2016 г. са възникнали 2 286 пожара, от които 2 204 бр. в жилищни сгради, което налага информирането на населението за рисковете от пожар при използване на отоплителни уреди с различни източници на енергия.

 До момента на територията на община Дулово няма възникнали пожари с преки материални загуби свързани с отоплителния сезон.

 

    ПРИПОМНЯМЕ

противопожарните мерки при използване на отоплителни и нагревателни уреди

 

Газовите уреди работещи на пропан - бутан не трябва да се поставят в сутерени, полусутерени и др. помещения, които се намират под нивото на околния терен, не са добре осветени и трудно се проветряват. Разстоянието от бутилката с пропан - бутан и печката / ако тя не е вградена в печката/  от врати, прозорци и др. горими материали да бъде най-малко 1м. Бутилките с пропан – бутан да се поставят на безопасно място далеч от отоплителни уреди. Бутилките с пропан – бутан да не се подгряват. Да не се допуска повишаване на температурата в бутилката над допустимата работна граница     + 40оС.

Отоплителните уреди на твърдо гориво трябва да бъдат стандартно изпълнение .

Когато се използват печките трябва да бъдат под постоянно наблюдение .

Под печките, които са поставени върху горима подова настилка / килими , мокети , дюшемета , паркети и др. / задължително се поставят негорими подложки . Абсолютно недопустимо е разпалването с горими и леснозапалими течности / газ , нафта, бензин и др. / .

Под печките на течно гориво задължително трябва да има метална тава за събиране на евентуално разлято гориво . Отоплителните уреди на течно гориво се зареждат само когато са напълно изстинали .

Отоплителните уреди трябва да отстоят на безопасно разстояние от горими конструкции и материали , мебели и други предмети .

Димоотводните тръби трябва да са здрави. Не се допуска включването на димоотводните тръби в комините вертикално през подовите и тавански конструкции . Не се разрешава преминаването на димоотводните тръби през прозорци .

Комините на сградите трябва да са изградени от негорими материали и да са измазани вътрешно и външно. Недопустимо е вграждането на дървени греди и горими конструктивни елементи в телата на комините .

Саморъчно изработените електрически печки увеличават пожарната опасност, тъй като имат неопределена мощност и често се получава нагряване над допустимите граници .

Електрическите инсталации , в които се включват електрическите домакински и отоплителни уреди, трябва да са изправни и да не се претоварват.

Когато мощността на печките е по – голяма и сечението на проводниците не отговаря на тази мощност, запалването на захранващата инсталация е неизбежно .

Недопустимо е подсилването на електрическите предпазители, което нарушава защитната им функция .

 

 

1.11.2016г

гр.Дулово