20 деца от Дулово участват в проект на МОН“Включващо обучение“

09.05.2014 16:00

8 области от страната са включени в пилотен проект на МОН „Включващо обучение“ по ОПРЧР2007-2013. Общата стойност на проекта е 14 млн. лв. ЦДГ“Щастливо детство“ в град Дулово е избрана за пилотна градина от област Силистра.

В края на месец януари 2014г в София се е провело обучение на специалисти(логопеди и психолози) и директори на детски градини по изискванията на проекта. В началото на месец февруари е започнала диагностика на деца от три възрастови групи за откриване на езиково-говорни нарушения сред малчуганите от дуловската градина. Това е и целта на проекта-в най-ранна детска възраст да се открият и преодолеят психологичните и логопедични проблеми на малките. За това в градината работят Александрия Петрова-логопед и Грета Михайлова-психолог от Ресурсен център Силистра.

През четирите месеца е осъществено диагностицирането  и е започнала активна работа с около 20 деца от различните групи по утвърден график. По мнение на учителките и най-вече на родителите дейностите по проекта са изключително полезни, особено за деца-билингви-сподели директорката на детската градина Ваня Неделчева. Самата същност на проекта ще бъде много полезна за всички детски градини в страната, тъй като в тях няма специално назначени логопеди и психолози, които да установят в ранна  възраст проблемите в интелектуалното развитие на децата и да се работи по тяхното отстраняване.

Проектът „Включващо обучение“ на МОН е за 6 месеца и се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

Ваня Петрова